העור

העור הוא הגדול באיברי הגוף. הוא מכסה כמעט את כל פני השטח של הגוף ותופס כ-15% ממשקלו.

מבנה העור

העור מורכב משלוש שכבות:

אפידרמיס(שכבה על עורית)– החלק העליון של העור. בנוי ממספר שכבות דקות של תאים ההולכים ומתקרנים (מתקשים ומתים , שכבת עור זו קרויה גם השכבה הקרנית). החלק התחתון של האפידרמיס מתחבר לדרמיס, זו שכבה חיה המכילה את התאים היוצרים את פיגמנט העור. מכאן מתחילים התאים להתקרן עד השכבה העליונה ונושרים מגופנו (מתחלפים) .

דרמיס –שכבת הדרמיס מכילה כלי דם, קצות עצבים, צינורות בלוטות לימפה, סיבי הקולגן והאלסטין המעניקים לעור גמישות וחוזק. הדרמיס מכיל גם את זקיקי השערות , בלוטות חלב ובלוטות זיעה. בשכבת הדרמיס התאים מתחלקים ללא הרף, ובכך היא משמשת כשכבת הגדילה של תאי האפידרמיס.

היפודרמיס – שכבה המכילה בעיקר תאי שומן. עובייה משתנה לפי המין ולפי המיקום בגוף. שכבה זו משקפת את מצבו התזונתי של האדם , שומן מיותר נאגר בשכבה זו.

לעור תפקידים שונים וחשובים:

יצירת חיץ בין הסביבה הפנימית המימית של הגוף לבין הסביבה החיצונית היבשה.מגן על חלקי הגוף הפנימיים.

הגנה מפני התייבשות הגוף ומפני קרניים אולטרה סגולות.

הגנה מפני חדירת מיקרואורגניזמים וטפילים שונים (חיידקים, וירוסים) וכן הגנה מפני חדירת חומרים זרים לתוך הגוף.

בסיס לקולטני גירויים שאחראים לתחושות כגון כאב, מגע, לחץ וטמפרטורה. מועברות באמצעות קולטני גירויים הנמצאים בעור.

השתתפות בתהליך ויסות חום הגוף – מבודד מפני איבוד חום.כולל שומן המשמש כחומר מבודד המונע איבוד חום ומשמש כמאגר אנרגיה.

משמש כאיבר הפרשה: מסייע לכליות להרחיק שתנן ועודפי מלחים על ידי הפרשתם בזיעה. כמו כן, מסלק רעלים מהגוף יחד עם מערכת העיכול והכליות.

עוזר בייצור ויטמינים: השלב הראשון בייצור ויטמין D נעשה בעור.

העור מושפע מהסביבה החיצונית, כגון מתנאי מזג האוויר, ממפגעים שונים, מחומרים מזהמים, מקרינת השמש וכד'. העור מושפע גם מהסביבה הפנימית, כלומר מאופן הפעילות של המערכות השונות של הגוף כגון מערכת העיכול ומערכת ההפרשה. לכן מחלות עור הן לעיתים ביטוי חיצוני לבעיות פנימיות.

אף כי העור עמיד בפני גורמים חיצוניים וחוצץ בין איברי הגוף הפנימיים לבין הסביבה החיצונית, העור הוא גם רקמה חיה ודינאמית וביכולתו לספוג חומרים הבאים איתו במגע אל מערכת כלי הדם.

למעשה, קרוב ל-40% (!) מהחומרים שאנו מורחים על העור נספגים דרכו במערכת כלי הדם וחלקם אף נאגר ברקמות פנימיות בגוף.

מכאן מובנת הסכנה הטמונה בחומרים הבאים במגע עם העור, כגון תכשירים קוסמטיים וחומרי ניקוי (תעשייתיים, המבוססים על פטרוכימיקלים), אשר עלולים לגרום לתופעות לוואי ולנזקים בריאותיים מיידיים וארוכי טווח.